+1.423.559.5100 info@cogop.org

2020 Global Address

101st International Assembly 2022

2020 Global Address Simulcast

PDF Version

Transmisión Simultánea A

Nivel Mundial, PDF

Appointments 2020-2022

Appointments

Church Historian & Consultant to General Overseer

Adrian L.Varlack, Sr.

Finance and Administration Executive Director

Paul Holt

Global Missions Coordinator

Cathy Payne

Leadership Development & Discipleship/CBL Executive Director

Kathryn Creasy

 Ministry Leaders for Leadership Development

Accredited Ministry Development

Michael Hernandez

Center for Biblical Leadership Instructor

Elias Rodriguez

International Children’s Ministry Director

Shaun McKinley 

International Youth Ministry Director

Kirk Rising

National Appointments | Asia, Australia, and Oceania

General Presbyter | Tim McCaleb

Australia/Sri Lanka

Dennis Casey 

Fiji Islands, New Zealand, Rabi Islands

Daniel K. Gann 

Hawaii & Pacific Islands Nations

Gary Langley 

India

Joshua Wijonamai 

Indonesia

Faso Aro Zendrato 

Japan, Thailand

General Presbyter 

Korea

Jung Min Lee 

Malaysia

Bathinathan Anthonisamy 

Myanmar

Chin Kang Mon 

Nepal

Gopal Lama

Pakistan

Asher Munawar Khan 

Philippine Islands

Rogelio D. Justiniano 

Samoan Islands

Nonito Que 

Singapore, Eastern Asia

Dennis Huang

National Appointments | Europe, CIS and the Middle East

General Presbyter | Clayton Endecott

Belarus

Henadzi Kernazhytski (Gena)

(Will also assist GP in many CIS countries)

Bulgaria

Peter Georgiev

Cyprus

Clayton Endecott

Antonios Pastos, Chairperson (for legal matters)

Czech Republic and Poland

Petr Szlaur 

Egypt

Bashir Dawood

Finland

Clayton Endecott 

France

Michael Wilson

Germany and Hungary

Christian Fricke 

Greece

Clayton Endecott

(With National Plurality Team) 

Israel, Italy, Azerbaijan, Georgia, Romania

Clayton Endecott

(With Euro Shared Leadership Team and National Workers) 

Portugal and Spain

Edgar Rossini Ortiz Salguero 

Russia

Mykhaylo Murza (Misha) 

Ukraine

Clayton Endecott

(Assisted by Overseer Henadzi Kernazhytski) 

United Kingdom, Belgium and Netherlands

Tedroy Powell

Shared Leadership Team:

Christian Fricke, Henadzi Kernazhytski, Tedroy Powell

Committee Appointments

Corporate Board: Board of Directors

Sam Clements, General Overseer, Chairman

All General Presbyters

(Clayton Endecott, Tim McCaleb, Stephen Masilela, Clayton Martin, Benjamin Feliz, Gabriel Vidal, Tim Coalter)

Paul Holt

Terry K. Gann

Jeffery Davis

Llewellyn Graham

Kathy Creasy

Gary Smith

 

Biblical Doctrine and Polity Committee

Philip Pruitt, Chairman

Daryl R. Clark – New

Rahadames Matos

Nelson Torres

James Kolawole

Tim Harper

Sonia Martin

 

Finance and Stewardship Committee

J. Scott Gillum, Chairman

Nathaniel Beneby

Clint Knowles

Daniel Felipe

Rupert Neblett

Clarence Berry

Ryan Napalo

Paulette Wilbanks

 

Global Missions Committee

Paul Holt, Chairman

General Presbyter (Rotating)

Cathy Payne – Global Missions Coordinator

Ernesto Velasco – Pastor

Nonito Que – Overseer/Asia Area

Christian Fricke – Overseer/Europe Area

William Lamb – Lay Person

Mark Menke – Overseer/North America

Maribel Zacapa – Pastor

 

General Trustees 

Is made up of the Corporate Board

Paul Holt – Chief Clerk (for signature on letters of consent & approved legal matters)

 

Assembly Task Force

Paul Holt, Chairman

Eddie Hartman

Shaun McKinley

Mike Luithle

Joshua Lynn

Marsha Robinson

Hillary Ojeda

John Payne

Gene Browning

Mike Schalk

Advisor:  Host Overseer of Assembly Site

National Appointments | Caribbean & Atlantic Ocean Islands

General Presbyter | Clayton Martin

Bahamas

Franklin Ferguson           

Barbados & Windward Islands

(Grenada, St. Vincent & St. Lucia)

Edward C. Payne 

British & U.S. Virgin Islands, Aruba, Bonaire & Curacao

Senior Pastor for C5 Estate Hofmann

Carswell Leonard 

Cayman Islands, French Guiana

Clayton Martin 

Guyana, Suriname

Earl Higgins 

Haiti

Jean Claude Dorlean 

Jamaica

Winston Leith 

Leeward Islands of: Anguilla, Antigua, Barbuda, Montserrat, St. Kitts & Nevis, St. Maarten, St. Martin, Guadeloupe and Dominica

Glenville Ferris 

Trinidad & Tobago

Maurice Jones 

Turks & Caicos Islands

Andrew Stone

National Appointments | North America

General Presbyter | Timothy Coalter

Alabama

Brian Sutton 

Alaska, Washington

Don Knoblich

Arizona, Nevada, New Mexico

José M. Rivera

California

Philip Pruitt

Canada East

Woodroe Thompson 

Canada West

Walter Doroshuk

Florida

J. Scott Gillum 

Georgia

Billy Adams

Great Lakes Region

(Illinois, Indiana, Michigan,Wisconsin)

Timothy Harper  

Heartland America

(Arkansas, Kansas, Missouri, Oklahoma)

Wayne Pense 

IOU Region

(Idaho, Oregon, Utah and Navajo Nation)

Wallace Pratt

Kentucky

Gary Smith

Magnolia Region

(Louisiana, Mississippi)

Duke Stone 

Mid-Atlantic Region

(Delaware, D.C., Maryland, New Jersey, Delmarva Peninsula)

Levi Clarke

Midwest Region

(Colorado, Iowa, Minnesota, Nebraska)

Jesse Yañez

North Carolina

Jeffery Davis 

Northeast Region (English)

(Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New York, Rhode Island, Vermont, Bermuda)

Leroy Greenaway

Northeast Region (Spanish)

(Connecticut, D.C., Delaware, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Pennsylvania, Rhode Island, Virginia)

Rahadames Matos 

Northwest Territory

(Montana, Wyoming, North Dakota, South Dakota)

Rick Lee

Ohio, West Virginia

Clint Knowles 

Pennsylvania

Mark Menke 

South Carolina

George McLaughlin 

Southeast Region (Spanish)

(Alabama, Florida, Georgia, Kentucky, Louisiana, Mississippi,  North Carolina, Tennessee)

Ebli De La Rosa 

Tennessee

E. C. McKinley 

Texas

Daniel A. Felipe

Virginia

Jerry Schall

National Appointments | Africa

General Presbyter | Stephen Masilela

Benin, Togo, Gabon, Niger, Equatorial Guinea

Kadato O. Richard

Botswana

Edison G. Mooketsane

Cameroon

Ekpai Mayeke James

Congo {Brazzaville}

Mukendi Bitchy

Democratic Republic of Congo, Angola, Chad, CAR

Francois Mbengayi

Ethiopia, Djibouti

Fekadu Ayele

Gambia

Chris Uti

Ghana, Nigeria

James Kolawole

Guinea (Conakry), Guinea – Bissau, Cape Verde, Sene (Ziguinchor)

Peter Koyea

Ivory Coast, Mali, Burkina Faso

Koissi Antoine

Kenya

Cyril Odendo

Liberia

Ferdinand Weah

Malawi

Benard Mukhuna

Mozambique

[Under the supervision of the AAFC]

Rwanda, Burundi

Redias Nkundabera

Sierra Leone

Issa Lamin Bangura

South Africa, Namibia, Lesotho

Nathaniel Botha & Stephen Masilela

Sudan, Uganda

James Ntezimana

Eswatini (Swaziland)

Stephen Masilela

Tanzania

Eric Mwambigija

Zambia

Alfred Kanjuye

Zimbabwe

[Under the supervision of the AAFC]

National Appointments | Central America, Mexico, Spanish Speaking Caribbean

General Presbyter | Benjamin Feliz

Belize

Jose E. Somoza

Costa Rica

Alejandro Ramos

Cuba 

Moices Hernandez Hernandez

Dominican Republic

Flavio Rosario R.

El Salvador

Ismael Ticas Manzanares

Guatemala

Alcides Lorenzana Najarro

Honduras

Santos I. Cerrato Trejo

Mexico

Rey Martinez Santiago

Nicaragua

Jorge Marrero

Panama

Rupert Neblett

Puerto Rico

Martin Romero Romero 

National Appointments | South America

General Presbyter | Gabriel Vidal

Argentina

David Ramon Ceballos

Bolivia

Hilaríon Javier Patón

Brazil

Hernandes Fernandes F.

Chile

Sergio M. Cedeño G.

Colombia

Juan Carlos Correa Fuentes

Ecuador

Benjamin A. Aldana P.

Paraguay

David Esteban Orozco

Peru

Rafael Alvino Vargas

Uruguay

Sergio Ever Garcia

Venezuela

Luis Ernesto Gómez

*Harvest Continental Coordinator

W. Jahaziel Alvino Sanchez 

*Education Director

Francisco A. Lopez Paz

 

Notes:

Rotate from Overseer: Francisco A. Lopez Paz (Argentina)

Moved: David Ceballos from Colombia to Argentina

New: Juan C. Correa to Colombia