APPOINTMENTS
Appointments International Assembly
July 22, 2018 – August 01, 2020
LEADERSHIP
GENERAL OVERSEER
Sam N. Clements

GENERAL PRESBYTERS
AFRICA
Stephen Masilela

ASIA, AUSTRALIA AND OCEANIA
Tim McCaleb

SOUTH AMERICA
Gabriel Vidal

CENTRAL AMERICA, MEXICO, SPANISH-SPEAKING CARIBBEAN
Ben Feliz

CARIBBEAN & ATLANTIC OCEAN ISLANDS
Clayton Martin

EUROPE, CIS, MIDDLE EAST
Clayton Endecott

INTERNATIONAL OFFICES
FINANCE AND ADMINISTRATION EXECUTIVE DIRECTOR
Paul Holt

GLOBAL MISSIONS COORDINATOR
Cathy Payne

LEADERSHIP DEVELOPMENT & DISCIPLESHIP and CBL EXECUTIVE DIRECTOR
Kathy Creasy

*ACCREDITED MINISTRY DEVELOPMENT
Shaun McKinley

*CENTER FOR BIBLICAL LEADERSHIP INSTRUCTOR & CHURCH HISTORIAN
Adrian Varlack

*CENTER FOR BIBLICAL LEADERSHIP INSTRUCTOR
Mark Menke

*CENTER FOR BIBLICAL LEADERSHIP INSTRUCTOR
Elias Rodriguez

*INTERNATIONAL CHILDREN’S MINISTRY DIRECTOR

*INTERNATIONAL YOUTH MINISTRY DIRECTOR
Kirk Rising

*These appointments will be announced by the incoming Executive Director at a later date.

COMMITTEE APPOINTMENTS
INTERNATIONAL BOARD OF DIRECTORS
Sam Clements, General Overseer, Chairman
All General Presbyters
Paul Holt
Terry K. Gann
Jeffery Davis
Llewellyn Graham
Kathy Creasy
Gary Smith

BIBLICAL DOCTRINE AND POLITY COMMITTEE
Philip Pruitt, Chairman
Delroy Hall
Rahadames Matos
Nelson Torres
James Kolawole
Tim Harper
Sonia Martin

FINANCE AND STEWARDSHIP COMMITTEE
Scott Gillum, Chairman
Nathaniel Beneby
Clint Knowles
Daniel Felipe
Rupert Neblett
Clarence Berry
Ryan Napalo
Paulette Wilbanks

GLOBAL MISSIONS COMMITTEE
Paul Holt, Chairman
General Presbyter (Rotating)
Cathy Payne
Ernesto Velasco
Ken Dyer
Nonito Que
Christian Fricke
William Lamb
Mark Menke
Maribel Zacapa

CHURCH OF GOD OF PROPHECY CORPORATE BOARD
Administrative Committee Members

GENERAL TRUSTEES
International Corporate Board
Paul Holt, Chief Clerk for signature on letters of consent

ASSEMBLY TASK FORCE
Paul Holt, Chairman
Eddie Hartman
Shaun McKinley
Mike Luithle
Joshua Lynn
Dewayne Hamby
Michael Hernandez
John Payne
Gene Browning
Mike Schalk
Advisor: Host Overseer of Assembly Site

CHIEF CLERK
Dewayne Hamby

AFRICA: Stephen Masilela, General Presbyter
BENIN, TOGO, GABON, NIGER, EQUATORIAL GUINEA
Kadato O. Richard

BOTSWANA
Edison G. Mooketsane

CAMEROON
Ekpai Mayeke James

CONGO {BRAZZAVILLE}
Mukendi Bitchy

DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO, ANGOLA, CHAD, CAR
Supervision of the AAFC

ETHIOPIA, DJIBOUTI
Fekadu Ayele

GAMBIA
Chris Uti

GHANA, NIGERIA
James Kolawole

GUINEA (CONAKRY), GUINEA – BISSAU, CAPE VERDE, SENEGAL (ZIGUINCHOR)
Peter Koyea

IVORY COAST, MALI, BURKINA FASO
Koissi Antoine

KENYA
Cyril Odendo

LIBERIA
Ferdinand Weah

MALAWI
Benard Mukhuna

MOZAMBIQUE
Under the supervision of the AAFC

RWANDA, BURUNDI
Redias Nkundabera

SIERRA LEONE
Lamin Issa Bangura

SOUTH AFRICA, NAMIBIA, LESOTHO
Nathaniel Botha & Stephen Masilela

SUDAN, UGANDA
James Ntezimana

SWAZILAND
Stephen Masilela

TANZANIA
Eric Mwambigija

ZAMBIA
Alfred Kanjuye

ZIMBABWE
Under the supervision of the AAFC

ASIA, AUSTRALIA AND OCEANIA: Tim McCaleb, General Presbyter
AUSTRALIA/SRI LANKA
Dennis Casey

FIJI ISLANDS, NEW ZEALAND, RABI ISLANDS
Daniel K. Gann

HAWAII & PACIFIC ISLANDS NATIONS
Gary Langley

INDIA
Joshua Wijonamai

INDONESIA
Faso Aro Zendrato

JAPAN, THAILAND
General Presbyter

KOREA
Jung Min Lee

MALAYSIA
Bathinathan Anthonisamy

MYANMAR
Chin Kang Mon

NEPAL
Gopal Lama

PAKISTAN
Asher Munawar Khan

PHILIPPINE ISLANDS
Rogelio D. Justiniano

SAMOAN ISLANDS
Nonito Que

SINGAPORE, EASTERN ASIA
Dennis Huang

CARIBBEAN & ATLANTIC OCEAN ISLANDS: Clayton Martin, General Presbyter
BAHAMAS
            Franklin Ferguson

BARBADOS & WINDWARD ISLANDS
(Grenada, St. Vincent & St. Lucia)
Edward C. Payne

BRITISH & U.S. VIRGIN ISLANDS, ARUBA, BONAIRE & CURACAO
            Whitbourne Hutchinson

CAYMAN ISLANDS, FRENCH GUIANA
            Clayton Martin

GUYANA, SURINAME
            Earl Higgins

HAITI
            Jean Claude Dorlean

JAMAICA
            Winston Leith

LEEWARD ISLANDS OF ANGUILLA, ANTIGUA, BARBUDA, MONTSERRAT, ST. KITTS & NEVIS, ST. MAARTEN, ST. MARTIN, GUADELOUPE, AND DOMINICA
            Glenville Ferris

TRINIDAD & TOBAGO
            Maurice Jones

TURKS & CAICOS ISLANDS
            Clarence N. Williams

CENTRAL AMERICA, MEXICO, SPANISH-SPEAKING CARIBBEAN: Benjamín Felíz, General Presbyter
BELIZE
            José E. Somoza

COSTA RICA
            Alejandro Ramos

CUBA
            Moisés Hernandez Hernandez

DOMINICAN REPUBLIC
            Flavio Rosario R.

EL SALVADOR
            Ismael Ticas Manzanares

GUATEMALA
            Alcides Lorenzana Najarro

HONDURAS
            Santos I. Cerrato Trejo

MÉXICO
            Benjamín Felíz & Central America Plurality Team

NICARAGUA
            Jorge Marrero

PANAMA
            Rupert Neblett

PUERTO RICO
            Martin Romero Romero

EUROPE, CIS, & MIDDLE EAST: Clayton Endecott, General Presbyter
BELARUS
            Henadzi Kernazhytski (Gena)

BULGARIA
            Peter Georgiev

CYPRUS
            Clayton Endecott
Antonios Pastos, Chairperson

CZECH REPUBLIC
            Petr Szlaur

EGYPT
            Bashir Dawood

FINLAND
            Tapio Sätilä

FRANCE
            Michael Wilson

GERMANY AND HUNGARY
            Christian Fricke

GREECE
            Clayton Endecott, With National Plurality Team

ISRAEL, ITALY, AZERBAIJAN, GEORGIA, KAZAKHSTAN, ROMANIA
            Clayton Endecott, With Euro Shared Leadership Team and National Workers

PORTUGAL AND SPAIN
            Jose Antonio Gomez Sanchez

RUSSIA
            Mykhaylo Murza (Misha)

UKRAINE
            Clayton Endecott, Assisted by Overseer Henadzi Kernazhytski

UNITED KINGDOM, BELGIUM AND NETHERLANDS
            Tedroy Powell

SHARED LEADERSHIP TEAM
            Christian Fricke, Henadzi Kernazhytski, Tedroy Powell, Tapio Satila

NORTH AMERICA: Timothy Coalter, General Presbyter
ALABAMA
            Brian Sutton

ALASKA, WASHINGTON
            Don Knoblich

ARIZONA, NEVADA, NEW MEXICO
            José M. Rivera

CALIFORNIA
            Philip Pruitt

CANADA EAST
            Woodroe Thompson

CANADA WEST
            Walter Doroshuk

FLORIDA
            Scott Gillum

GEORGIA
            Billy Adams

GREAT LAKES REGION
(Illinois, Indiana, Michigan, Wisconsin)
            Timothy Harper

HEARTLAND AMERICA
(Arkansas, Kansas, Missouri, Oklahoma)
            Wayne Pense

IOU REGION
(Idaho, Oregon, Utah and Navajo Nation)
            Wallace Pratt

KENTUCKY
            Gary Smith

LOUISIANA, MISSISSIPPI
            Duke Stone

MID-ATLANTIC REGION
(Delaware, D.C., Maryland, New Jersey, Delmarva Peninsula)
            Levi Clarke

MIDWEST REGION
(Colorado, Iowa, Minnesota, Nebraska)
            Jesse Yañez

NORTH CAROLINA
            Jeffery Davis

NORTHEAST REGION ENGLISH
(Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New York, Rhode Island, Vermont, Bermuda)
            Leroy Greenaway

NORTHEAST REGION SPANISH
(Connecticut, D.C., Delaware, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Pennsylvania, Rhode Island, Virginia)
            Rahadames Matos

NORTHWEST TERRITORY
(Montana, Wyoming, North Dakota, South Dakota)
            Rick Lee

OHIO, WEST VIRGINIA
            Clint Knowles

PENNSYLVANIA
            Mark Menke

SOUTH CAROLINA
            George McLaughlin

SOUTHEAST REGION SPANISH
(Alabama, Florida, Georgia, Kentucky, Louisiana, Mississippi, North Carolina, Tennessee)
            Ebli De La Rosa

TENNESSEE
            E.C. McKinley

TEXAS
            Daniel A. Felipe

VIRGINIA
            Jerry Schall

SOUTH AMERICA: Gabriel Vidal, General Presbyter
ARGENTINA
            Francisco Alejandro López Paz

BOLIVIA
            Hilaríon Javier Patón

BRAZIL
            Hernandes Fernandes F.

CHILE
            Sergio M. Cedeño G.

COLOMBIA
            David Ramon Ceballos

ECUADOR
            Benjamin A. Aldana P.

PARAGUAY
            David Esteban Orozco

PERU
            Rafael Alvino Vargas

URUGUAY
            Sergio Ever García

VENEZUELA
            Luis Ernesto Gómez

HARVEST CONTINENTAL COORDINATOR
            Jahaziel Alvino Sanchez

EDUCATION LIAISON
            Sergio M. Cedeño G.